Ar anksčiau žinojote, kas yra SMS? Tai specifiniai mokymosi sutrikimai (SMS), paveikiantys apie 10–15 % žmonių visame pasaulyje. Mokymosi ypatumų centro Labirintas ir Vilniaus Gedimino Rotary klubo bendra iniciatyva siekiama spręsti šią itin svarbią problemą Lietuvos mokyklose ir taip sukurti tikslinę pagalbą, jos labiausiai reikiantiems. Lietuvoje specializuotų bei detaliai nagrinėjančių SMS problemos masto ir įvardijančių konkretaus poreikio tyrimų kol kas nesulaukta.
Dažniausiai specifiniai mokymosi sutrikimai yra skaitymo, rašymo ir matematikos. Tai – heterogeniška grupė sutrikimų, kurie pasireiškia mažesniais skaitymo, rašymo ar matematikos mokymosi pasiekimais nei tikėtina pagal intelektinius gebėjimus bei vaiko amžių atitinkantį ugdymą. Sutrikimams būdinga, kai dėl atskirų pažinimo procesų neišlavėjimo ar sutrikimo, mokymosi pasiekimai neatitinka bendrųjų pasiekimų ir kompetencijų, tačiau jų priežastis nėra intelekto, sensoriniai sutrikimai ir netinkamas ugdymas ar sociokultūrinės sąlygos. Dažniausiai pasitaikantis yra specifinis skaitymo sutrikimas arba – kitaip dar žinomas – disleksija.
Mokymosi ypatumų centras Labirintas ir Vilniaus Gedimino Rotary klubas pradeda vykdyti pagalbos disleksiją turintiems vaikams projektą. Šis reikšmingas bendras projektas gerins tiesiogiai su vaikais dirbančių pedagogų specifines kompetencijas, stiprins jų gebėjimus, suteiks kompensacinių priemonių prieigą bei adaptuos naujausias technologijas šiai itin svarbiai problemai mažinti. LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atliktoje ugdymo kokybės vertinimo apklausoje net 34 % apklausoje dalyvavusių mokytojų įvardijo patiriantys sunkumų ugdant mokinius su specialiaisiais ugdymo poreikiais (SUP).
Vaikai, kurie turi sunkumų mokymosi srityje, dažnai yra tokiais laikomi tik vertinant pagal vyraujančią ugdymo sistemą ir mokymosi standartus. Tai, kad jiems reikia šiek tiek kitokios mokymosi sistemos, priemonių ir būdų, reiškia, kad jų vystymasis ir mokymasis yra šiek tiek kitoks. Nei geresnis, nei blogesnis už dominuojančią visuomenėje grupę, o kitoks. Tačiau be šio suvokimo, jie būna vertinami pagal ne sau pritaikytus standartus, todėl ilgainiui pradeda jausti nusivylimą, visuomenės spaudimą ir save pasąmoniniame lygmenyje nuvertina: sumažėja jų siekiai, noras tobulėti, kelti sau tikslus ir svajones. Jausdami socialinį spaudimą jie ima gyventi „susiaurintą“ gyvenimą. Labiausiai šiems faktoriams jautrūs vaikai ir paaugliai, nes jie privalo pritapti mokykloje ir standartizuotoje švietimo sistemoje.
Pirmajame pagalbos disleksiją turintiems vaikams projekto etape jau yra numatyta atlikti išsamų SMS įvertinimą Lietuvos mokyklose, išanalizuoti platesnį ugdymo įstaigų psichologinį (emocinį) mikroklimatą, atlikti apklausas specifinėms tikslinėms grupėms, kad rezultatus būtų galima vertinti atitinkamame kontekste. Taip pat aktyviai bendradarbiauti su ugdymo įstaigomis. Vėliau kiekvienos Lietuvos mokyklos lauks individualizuotas tyrimo profilis.